czarne buty timberland

Przeznaczenie butów outdoor

Trendy i inspiracje

Rynek butów trekkingowych w ostatnich latach rozwija się bardzo intensywnie, dlatego sklepowe półki uginają się od coraz to nowszych modeli. Choć historia obuwia outdoor jest dość długa, to właśnie w ciągu ostatniej dekady producenci poczynili największy postęp, urozmaicając swoje oferty o zaawansowane technologicznie buty trekkingowe. Dzięki temu fani pieszych wędrówek mogą wybierać spośród wielu propozycji, różniących się zastosowanymi rozwiązaniami oraz przeznaczeniem.

Czym jest trekking?

Trekking jest formą turystyki polegającą na marszu lub biegu w różnych warunkach terenowych oraz klimatycznych. Trekking można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejszą formą tej aktywności fizycznej jest trekking klasyczny, czyli górski. Jest to aktywność, którą można umieścić między wspinaczką górską a turystyką pieszą. Wśród innych form trekkingu można wymienić na przykład: pustynny, lodowcowy, rzeczny czy tropikalny.

Ze względu na to, że istnieje sporo odmian trekkingu, producenci obuwia starają się dopasować swoje oferty do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Sprawia to, że na rynku bez problemu można znaleźć buty outdoor dostosowane do konkretnego rodzaju trekkingu. Jedne modele sprawdzą się lepiej w czasie pieszych wędrówek w górach, inne będą idealne do biegów po oblodzonych skałach.

Dla fanów mody i miłośników aktywności fizycznej

Wybierając dla siebie odpowiednie buty outdoor należy zastanowić się, w jakich okolicznościach mamy zamiar z nich korzystać. Musisz wiedzieć, czy obuwie jest ci potrzebne do górskich wędrówek, biegów w trudnym terenie czy może potrzebujesz modelu, który przyda ci się zarówno do uprawiania turystyki pieszej, jak i będzie uatrakcyjnieniem codziennych stylizacji.

Osoby, którym podoba się wzornictwo butów outdoor skupią się przede wszystkim na ich wyglądzie. Z kolei osoby chcące sprawdzić się w trekkingu będą zwracać większą uwagę na funkcjonalność obuwia. Oczywiści przyjemny dla oka design może iść w parze z funkcjonalnością. Najważniejsze jest, by wybrać takie buty, które jak najbardziej sprostają naszym oczekiwaniom i potrzebom.

Poszukując butów trekkingowych warto rozejrzeć się za produktami takich marek jak Timberland, Feewear, Nike czy Reebok. Firmy te mają sporo propozycji dla miłośników trekkingu. W dodatku w ich ofercie można znaleźć buty stylizowane na trekkingowe, jak i faktycznie takie, które zapewnią maksimum komfortu i bezpieczeństwa w czasie górskich wypraw.

Różne buty outdoor dla różnych form aktywności

Pokonywanie dłuższych tras w trudnych warunkach terenowych lub klimatycznych wiąże się ze sporym wysiłkiem oraz ryzykiem kontuzji. Dlatego należy szukać obuwia, które zapewni optymalny poziom komfortu i ochrony przez potencjalnymi urazami. Buty muszą być dostosowane do konkretnej formy aktywności fizycznej. Obecnie producenci oferują między innymi buty do turystyki pieszej, wypraw wysokogórskich czy runningu.

Im bardziej skomplikowaną formę trekkingu wybierzemy, tym większej ilości cech obuwia powinniśmy się przyjrzeć. Wybór butów trekkingowych powinien być dokładnie przemyślany i w czasie zakupu musimy wykazać się sporą dozą rozsądku. Złe dopasowanie butów outdoor może skutkować dyskomfortem i urazami w trakcie marszu lub biegu.

Istotnymi cechami butów outdoor są między innymi ich wytrzymałość oraz amortyzacja. W przypadku trudnych form trekkingu potrzebujemy naprawdę solidnego obuwia, wykonanego z najwyższej jakości materiałów, z zastosowaniem odpowiedniej konstrukcji. Musimy tak wybrać buty outdoor, by móc traktować zakup jako inwestycję w swoją wygodę i bezpieczeństwo.

Ważnym elementem butów trekkingowych jest podeszwa. W przypadku uprawiania aktywności fizycznej na nierówno ukształtowanym terenie zapewnia ona stabilizację i chroni na przykład staw skokowy, który jest jednym z najbardziej narażonych na kontuzje obszarów. Podeszwa musi zapewniać też właściwą przyczepność do podłoża, w szczególności jeśli chodzi o trekking na mokrych lub oblodzonych nawierzchniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *