Marzy Ci się spacer po ośnieżonych szlakach? A może planujesz prawdziwą górską wyprawę albo trekking? Zanim rzucisz wszystko i wyjedziesz w Bieszczady (lub Alpy), koniecznie zaopatrz się w najpotrzebniejsze rzeczy. Niezbędny jest dobry plecak, a także ciepła kurtka i czapka, ale podstawą jest jednak wygodne, niezawodne obuwie to absolutne podstawy. Jak zatem dobrać buty zimowe w góry? Podpowiadamy!
Wygoda to podstawa!
Przechadzka w trudnych, górskich warunkach wymaga solidnego przygotowania i wzięcia pod uwagę wielu rzeczy. Musisz dobrze znać trasę, wiedzieć, czy czeka Cię płaski lub równomiernie podnoszący się szlak, czy może strome podejścia; wydeptane, niemal gładkie trakty, czy kamieniste ścieżki pełne utrudnień i wymagające elementów wspinaczkowych. Obecnie sklepy oferują obuwie na różne sytuacje, więc z pewnością znajdziesz coś, co sprosta Twoim oczekiwaniom. Musisz jednak pamiętać o jednej podstawowej sprawie – wygodzie. Buty zimowe w góry nie mogą cię cisnąć ani uwierać. Musisz się w nich dobrze czuć już od pierwszej chwili i absolutnie nie zakładać, że prędzej czy później się rozbiją. Jeżeli podczas mierzenia czujesz jakikolwiek dyskomfort sięgnij po większy rozmiar lub poszukaj innego modelu.
Zadbaj o ciepło
Nie mniej ważny jest komfort termiczny. Nie oznacza to jednak, że musisz kupować najgrubsze buty jakie są w sklepie! Owszem, zima w górach charakteryzuje się niskimi temperaturami, które mogą bardzo dokuczyć, szczególnie przy zimnym wietrze i śniegu, ale przegrzewanie się jest równie niebezpieczne co wychłodzenie. Biorąc pod uwagę warunki, jakie panują w miejscu, do którego się wybierasz, znajdź buty, które zapewnią tyle ciepła, by nie było Ci za gorąco nawet podczas największej aktywności. Dużo ważniejsze niż widoczne na pierwszy rzut oka ogrzewające wypełnienie, jest zabezpieczenie się przed wilgocią, bo to właśnie ona najczęściej powoduje, że stopy marzną. Wybierając się w góry zimą poszukaj więc obuwia z membranami zapobiegającymi przemoknięciu – na przykład GORE-TEX czy OutDry.
Grunt to podeszwa
Ciepła i wytrzymała chlewka to jedno, ale nie możesz zapominać o tym, co najbardziej decyduje o wytrzymałości buta, czyli o podeszwie. Choć elastyczność w obuwiu sportowym jest ważna, w tym wypadku nie warto iść na kompromisy. Postaw na to, co niezawodne! Buty na wyprawę w góry powinny posiadać grubą, twardą podeszwę – a im wyższe góry, tym twardszą. Obowiązkowo muszą mieć też mocny bieżnik, który nie tylko zapobiegnie poślizgnięciu się na oblodzonym szlaku, ale także zapewni Ci stabilność podczas marszu. Jego zalety docenisz także, jeżeli planujesz elementy wspinaczkowe. Warto kupić buty, które sprostają każdym warunkom!