Choć nie można odmówić jej zalet (wszak to ona sprawia, że kroczymy dużo pewniej po ośnieżonych, śliskich i mokrych ulicach oraz chodnikach), to niestety sól na butach zimą to prawdziwa udręka, z którą wiele osób bezskutecznie każdego roku stara się walczyć.
Twoje ulubione buty się zabrudziły i zastanawiasz się jak zmyć sól z butów w taki sposób, aby nie pogorszyć ich wyglądu oraz (co gorsze) trwałości? Nasz dzisiejszy poradnik, w którym zdradzamy sposoby na to jak wyczyścić buty z soli jest właśnie dla Ciebie!
Usuwanie soli z butów domowymi sposobami – zobacz jakie to proste!
Skórki od chleba
Czy wiesz, że domowe pieczywo możesz wykorzystać jako jeden ze skutecznych sposobów na usunięcie soli z butów? To bynajmniej nie żart, a metoda praktykowana od wielu lat, do której niezbędne będą Ci… skórki od czerstwego chleba. Wystarczy, że wewnętrzną stroną skórki potrzesz widoczne gołym okiem ślady po soli na ulubionych botkach, taperach czy innego rodzaju butach. Chleb dzięki swoim właściwościom adsorpcyjnym zadziała niczym gumka i wchłonie sól, tym samym umożliwiając całkowite pozbycie się jej z cholewek obuwia.
Woda utleniona
Jeżeli na widok tego tytułu odczuwasz lekki niepokój, to musimy od razu Cię uspokoić – połączenie butów z wodą utlenioną nie jest wbrew pozorom przepisem na katastrofę i sposobem na pozbycie się więcej dużo więcej niżeli tylko soli na butach zimą. Kluczem do sukcesu jest tutaj zachowanie właściwych proporcji.
W tej metodzie należy przygotować roztwór składający się z ½ szklanki ciepłej wody oraz dwóch łyżek wody utlenionej, które trzeba ze sobą dokładnie wymieszać. Po przygotowaniu mikstury wystarczy, że zanurzysz w niej patyczek kosmetyczny, róg czystej ściereczki bądź też wacik, a następnie zaczniesz nim pocierać zabrudzone miejsce.
Uwaga! Decydując się na skorzystanie z tego domowego sposobu na usuwanie soli z butów pamiętaj o tym, że niektóre materiały mogą się odbarwić na skutek działania wody utlenionej, tak więc ostrożność jest tutaj jak najbardziej wskazana.
Cytryna
Propozycją numer trzy na naszej liście jest wykorzystanie znajdującej się w niemal każdej kuchni cytryny, a konkretniej jej soku. Dodaj do szklanki ciepłej wody łyżkę soku z cytryny i w wymieszanym roztworze zamocz czystą szmatkę. Następnie zachowując dużą dozę ostrożności i precyzji nanieś go na część butów zabrudzonych solą i zobacz jak na Twoich oczach dzieje się magia. Zanim podejmiesz się tego zadania upewnij się, że Twoje buty nie zareagują źle na sok z cytryny – w przeciwnym razie możesz się bowiem pożegnać z ulubionymi butami zimowymi.
Płyn do mycia naczyń
Kolejnym polecanym sposobem na usunięcie plam z soli jest skorzystanie z niezawodnego detergentu w postaci płynu do naczyń, który podobnie jak ocet i cytryna ma wbrew pozorom o wiele więcej zastosowań niż mogłoby się to komukolwiek wydawać.
Tym razem ponownie potrzebna Ci będzie szklanka z ciepłą wodą, w której trzeba rozpuścić 10 kropli płynu do naczyń, po czym następnie dokładnie wymieszać całość aż do całkowitego połączenia się. Gotowy roztwór nanieś na gąbkę bądź też miękką ściereczkę i przejdź do działania – osad z soli powinien dość szybko zniknąć.
Czyszczenie butów skórzanych – jak usunąć z nich nieestetyczny osad?
Jak wyczyścić buty z soli, gdy mamy do czynienia z botkami, traperami czy też kozakami wykonanymi ze skóry naturalnej? W takiej sytuacji lepiej jest zapomnieć o wspominanych wyżej metodach, ponieważ w rzeczywistości mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku.
Akcję ratowania ulubionej pary butów oraz próbę przywrócenia im dawnego, pięknego wyglądu warto rozpocząć od przetarcia cholewek za pomocą lekko wilgotnej ściereczki uprzednio zanurzonej tylko i wyłącznie w wodzie. Nieskomplikowany proces pozwoli usunąć pierwszą warstwę kurzu, błota, pyłu oraz innego rodzaju zabrudzeń, które mogłyby efektywnie pokrzyżować plany w dalszych pracach konserwacyjnych. Gdy cała powierzchnia butów jest już oczyszczona, wówczas można przejść do działania i zrobić roztwór z octu oraz wody, pamiętając o tym by była ona bardzo ciepła, a proporcje wynosiły dokładnie 1:1. Następnie w przygotowanym roztworze zamocz gąbkę lub ściereczkę i przetrzyj nią lekko plamy. Pozostaw wykonane ze skóry buty do samoistnego wyschnięcia najlepiej w przewiewnym miejscu.
Chcesz uniknąć podobnych ”atrakcji” w przyszłości? Pamiętaj o wypastowaniu oraz zaimpregnowaniu butów ze skóry po ich dokładnym wyschnięciu – dzięki temu na ich powierzchni stworzy się niewidzialna warstwa ochronna zabezpieczająca przed brudem i osadem.
Najlepszy sposób na czyszczenie butów zamszowych z soli
Jak zmyć sól z butów zamszowych? Podobnie jak w przypadku skórzanych modeli, także podejmując się próby usuwania soli z butów z zamszu trzeba pamiętać o ich specyficznych właściwościach oraz potrzebach. Nie jest bowiem tajemnicą fakt, że zamszowe buty zimowe nie tolerują nadmiaru wody, a nawet z pozoru niegroźna, niewielka jej ilość jest w stanie nieodwracalnie zniszczyć ich efektowny wygląd. Zamsz jest niezwykle delikatnym materiałem, dlatego też wymaga specjalnego traktowania i ostrożności.
Powstaje więc pytanie – jak czyścić buty zamszowe z soli? Najpierw upewnij się, że są one aby na pewno całkowicie suche, a potem sięgnij po specjalną szczotkę z delikatnym włosiem dedykowaną do czyszczenia zamszu, która powinna Ci pomóc wyczeskach choćby niewielką część zabrudzenia z butów. Gdy ten krok masz już za sobą przejdź do skorzystania z równie niezastąpionego akcesorium pielęgnacyjnego jakim jest gumka do zamszu, działająca na tej samej zasadzie co szkolna gumka do ścierania, która pomoże Ci usunąć pozostały na butach osad z soli i gotowe.
Jeżeli pomimo usilnych prób sól nie daje za wygraną, to nawet nie myśl o tym by wrzucić zamszowe buty do pralki, gdyż w ten sposób nie tylko stracą one swój kształt, ale także prawdopodobnie się odbarwią, w efekcie czego będą się one nadawać już tylko i wyłącznie do wyrzucenia.
Pisząc o zamszowych butach zimowym musimy poruszyć jeszcze jedną, ważną kwestię, a mianowicie – pielęgnację butów wykonanych z jasnej skóry zamszowej. Jeżeli takowe posiadasz, to musisz mieć na względzie fakt, że podczas regularnej pielęgnacji bardzo łatwo jest je nieumyślnie, dodatkowo zabrudzić. Z tego też względu jeszcze przed przystąpieniem do czyszczenia butów koniecznie upewnij się czy szczotka do czyszczenia jest ,aby na pewno sucha i czysta, a także czy zakupione, specjalistyczne środki pielęgnacyjne są bezbarwne. Nie chcesz chyba by efektowny jasny beż zamienił się w szarobury zamsz, prawda?
Jak wyczyścić buty z soli, gdy naturalne metody zawodzą?
Co zrobić gdy sól na butach nie daje za wygraną? Bynajmniej nie należy wówczas spisywać zimowego obuwia na straty i spakować go do worka na śmieci, istnieją bowiem jeszcze co najmniej dwa, możliwe rozwiązania.
Po pierwsze możesz zainwestować w profesjonalne środki do pielęgnacji obuwia zimowego np. w postaci zmywacza, pianki czyszczącej czy też cleaner’a w sprayu, które znacznie ułatwią Ci proces czyszczenia dzięki zawartości składników o silnym działaniu.
Drugą opcją jest oddanie butów do jednego z licznie dostępnych punktów specjalizujących się w czyszczeniu butów, które obecnie znaleźć można na terenie całej Polski. Oddając zabrudzone solą buty zimowe do specjalistycznego punktu możesz mieć pewność, że nabiorą one dawnego, świetnego wyglądu, a ślad po wszelkim osadzie zginie na dobre.