Turystyka piesza to doskonała propozycja aktywności dla osób, które chcą połączyć aktywny tryb życia z zamiłowaniem do podziwiania pięknych krajobrazów i kontaktu z przyrodą. Swoją przygodę z trekkingiem należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego obuwia, które na górskich szlakach zapewni poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru butów trekkingowych? Spieszymy z odpowiedzią!
Buty trekkingowe – jak dobrać rozmiar?
Jedną z najważniejszych kwestii jest znalezienie butów w odpowiednim rozmiarze. Na zakupach nie warto kierować się rozmiarem obuwia, z którego korzystasz na co dzień, ponieważ rozmiarówka w przypadku modeli przeznaczonych do aktywności w górach może wyglądać zupełnie inaczej niż w przypadku sneakersów Twojej ulubionej marki. Ponadto warto zaznaczyć, że buty górskie muszą być odrobinę luźniejsze, gdyż często zakłada się do nich grubsze skarpety mające zwiększać komfort termiczny i poziom ochrony przed otarciami na skórze. W dodatku stopy w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego puchną, więc jeśli wybierze się obuwie idealnie dopasowane, można narazić się na bolesne dolegliwości po kilkugodzinnym marszu.
Buty górskie a pora roku
Buty trekkingowe należy dopasować do pory roku, w jakiej zamierzamy z nich korzystać. W sezonie wiosenno-letnim kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiednia wentylacja. Dlatego w tym okresie warto zwrócić uwagę na modele ze wstawkami z przewiewnej tekstylnej siateczki.
Jesienią i zimą najlepszym wyborem jest obuwie wodoszczelne. Na zakupach skup się przede wszystkim na modelach wyposażonych w specjalistyczną membranę zapewniającą skuteczną ochronę przed wodą. W takich butach nie musisz bać się intensywnych opadów deszczu ani górskich strumyków czy głębokich kałuż. W przypadku wędrówek po mokrych i śliskich nawierzchniach dobrze jest uzupełnić swoje wyposażenie obuwiem górskim z wysokim profilem cholewki, który odpowiednio ustabilizuje staw skokowy i ochroni kostkę przed ewentualnymi kontuzjami. Ważne elementy konstrukcji butów trekkingowych na sezon jesienno-zimowy to również solidny system sznurowania i gruba podeszwa z głęboko żłobionym bieżnikiem. Najlepiej wziąć na celownik modele z portfolio marek specjalizujących się w produkcji obuwia outdoor. Do takich brandów należą na przykład Salomon czy Merrell.