Buty narciarskie i snowboardowe – klucz do komfortu i bezpieczeństwa

Buty narciarskie i snowboardowe – klucz do komfortu i bezpieczeństwa

Poradniki

Każdy sport wymaga zestawu niezbędnych akcesoriów oraz sprzętu, który zwiększa nie tylko bezpieczeństwo podczas jego uprawnia, ale też przyjemność płynącą z ruchu oraz sprawdzania swoich własnych możliwości. Nie inaczej jest zresztą w przypadku sportów zimowych takich jak narciarstwo oraz snowboarding. O Ile na zakup własnych nart oraz deski snowboardowej można poczekać trochę dłużej, o tyle do wyboru butów warto przymierzyć się nieco wcześniej.

Dlaczego odpowiednio dobrane buty snowaboardowe oraz buty narciarskie są tak ważne i gdzie szukać sprzętu dobrej jakości? W dzisiejszym wpisie mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Z wypożyczalne czy własne – jakie buty narciarskie i buty na snowboard są lepsze?

Choć prawdopodobieństwo, że podczas Twojego najbliższego zimowego wyjazdu na podbój ośnieżonych polskich bądź zagranicznych stoków zabraknie dla Ciebie sprzętu w wypożyczalni jest raczej znikome, to nie oznacza to, że musisz całkowicie rezygnować z zakupu i posiadana własnego całego (lub częściowego) zestawu do jazdy do nartach lub snowboardzie. Szczególnie polecaną praktyką jest zakup właśnie butów narciarskich oraz snowboardowych – dlaczego?

Mimo, że dostępne w wypożyczalniach buty na snowboard oraz buty na narty są dokładnie czyszczone i dezynfekowane po każdym użyciu (a przynajmniej powinny być), to nie da się ukryć, że na przestrzeni kolejnych sezonów korzysta z nich mnóstwo osób. A taka sytuacja bynajmniej nie działa na ich korzyść, zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy fakt, że buty dopasowują się do anatomii stóp ich użytkownika. Nieprawidłowo dobrane obuwie (także w postaci butów snowboardowych oraz butów narciarskich) może nawet prowadzić do powstanie nieodwracalnych wad przyczyniających się do obniżenia komfortu codziennego chodzenia.

Argumentem przemawiającym za zakupem własnych butów na snowboard czy narty jest także fakt, że zdecydowana większość wypożyczalni (zwłaszcza tych niewielkich znajdujących się nieopodal mniej i bardziej popularnych polskich stoków narciarskich) nie może sobie pozwolić na regularną wymianę oferowanego sprzętu co sezon. W efekcie czego na osoby decydujące się na wypożyczenie sprzętu czekają tutaj projekty gorszej jakości, które nie tylko pozbawione są nowoczesnych rozwiązań, systemów oraz technologii poprawiających komfort użytkowania i przyjemność płynącą z jazdy, ale też nie są one w stanie zapewnić ich użytkownikowi dostatecznego bezpieczeństwa i amortyzacji zapobiegającej przenoszeniu drgań na nogi narciarza czy snowboardzisty.

Czy w związku z powyższymi informacjami każdy początkujący narciarz czy też snoboardzista musi inwestować w swoje własne buty? Jeżeli przed Tobą dopiero pierwszy sezon na stoku i nie masz jeszcze 100% pewności czy, aby na pewno będziesz na niego wracać co roku, to lepiej zacznij od wypożyczonych butów. Gdy już na własnej skórze przekonasz się, jak wspaniała jest jazda na desce lub nartach, to z pewnością od razu zaczniesz się rozglądać za wszystkimi niezbędnymi akcesoriami oraz profesjonalnym sprzętem.

Buty snowboardowe – jaki model wybrać dla siebie?

Już na wstępie musimy Cię lojalnie uprzedzić, że wybór propozycji butów snowboardowych w sklepach jest wprost… ogromny. Poszczególni producenci prześcigają się wzajemnie w tworzeniu projektów, które wyróżniają się na tle innych designem, wzornictwem czy nawet sposobem ich dopasowywania. Z tego też względu już od samego początku zachęcamy Cię do bycia czujnym podczas przeglądania dostępnych propozycji butów snowboardowych i zwrócenia uwagi na kilka szczególnie istotnych kwestii.

Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach takich jak:

  • Rozmiar – jazda w źle dobranych butach na snowboard to przepis na kontuzję, dlatego już na wstępie koniecznie zmierz długość swoich stóp i z otrzymanym wynikiem wyruszaj na poszukiwania. Dobrze dobrany rozmiar butów na snowboard powinien ściśle przylegać do stóp, a te z kolei powinny w całości przylegać do podłoża.
  • Twardość butów – to na jaki flex w 10 stopniowej skali się zdecydujesz powinno być uzależnione od Twoich umiejętności. Początkującym poleca się zwłaszcza miękkie buty snowboardowe bądź te o średnim flexie.
  • Zastosowane wiązania – tradycyjne sznurówki, system BOA, nowoczesny szybki system wiązań, jednostrefowy system wiązań, a może dwustrefowy? Możliwości jest sporo!
  • Styl jazdy do jakiej dedykowany jest dany model – znane marki posiadają w swojej ofercie rozmaite buty, w ich kolekcjach znaleźć można zarówno projekty dla początkujących, jak i buty dla snowboardzistów jeżdżących w stylu freestyle, halfpipe, backcountry, a także technicznej jeździe na stoku.

Czym kierować się przy zakupach butów na narty?

Niemniejszą ostrożność należy zachować przy wyborze butów narciarskich dla kobiet, mężczyzn czy juniorów. Miłośnicy tego sportu zimowego poszukując odpowiedniego modelu powinni skupić się przede wszystkim na długości swoich stóp, sztywności butów, która musi być uzależniona od wagi przyszłego użytkownika butów oraz jego umiejętności, a także szerokości butów na narty.

Wybierając się na poszukiwania pary idealnej koniecznie pamiętaj o tym, aby mierzyć buty narciarskie na niezmęczone stopy, gdyż w przeciwnym razie owszem uda Ci się je kupić, ale zapewne te niewłaściwe…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *