Wraz z nadejściem zimy co roku powstaje ten sam dylemat – jakie buty wybrać, by sprostały wszystkim warunkom pogodowym. Wybór nie jest prosty nie tylko dlatego, że oferta rynkowa nieustannie się rozszerza, ale także przez to, że nasze zimy stają się coraz bardziej kapryśne. Skóra, materiał, zamsz… który z nich najlepiej sprosta śnieżycom, pluchom i chodnikom posypanych solą? Dziś pod lupę bierzemy buty z nubuku! Czy są odpowiednie na polską zimę?

Dane techniczne

Na początek kilka suchych faktów. Nubuk to inaczej wyprawiona skóra pochodzenia zazwyczaj bydlęcego, cielęcego lub wieprzowego. Choć brzmi to nieco przerażająco, to właśnie dzięki wykończeniu od strony lica, materiał ten jest jednym z najbardziej wytrzymałych. Co ciekawe, do produkcji obuwia z nubuku mogą być użyte wyłącznie skóry o niewielkim uszkodzeniu lica. Dodatkowym dowodem jego trwałości może być fakt, że wykonuje się z niego podeszwy butów do tańca towarzyskiego. A co z galanterią? Obuwie, torebki czy ubrania z nubuku mogą być gładkie lub w wytłaczane wzory. Zawsze jednak będą się charakteryzowały twardością, sporą grubością i wytrzymałością. Czy to znaczy, że takie buty zapewnią nam izolację od mokrego podłoża i zabezpieczą stopy zimą?

Dlaczego warto?

Rzeczywiście tego typu skóra sprawi, że buty posłużą nam nawet kilka sezonów. Jest bardzo wytrwała, nie przepuszcza wody i ustrzeże nas przed przemoczeniem stóp. Jest to argument przeważający przy kupnie tego typu butów na zimę. Dodatkowo, jeśli odpowiednio o nie dbamy, prezentują się bardzo efektownie. Świetnie sprawdzają się w casualowych stylizacjach. Jedną z lepszych marek zajmujących się produkcją butów z nubuku, jest marka Timberland, której trapery zdobyły już miano klasyków. Jeśli marzysz o podkręceniu zimowych stylizacji, wybierz jeden z kolorowych modeli tej firmy! Nie bez przyczyny z nubuku wykonuje się też często buty do wspinaczki górskiej, które poza dobrą przyczepnością zapewniają odpowiednią ochronę wierzchom naszych stóp. Jest to niezbity dowód na to, że nubuk świetnie sprawdzi się na zimę w mieście, jak i na łonie natury.

Podstawowy problem z nubukiem

Rozważając kupno butów z nubuku, z pewnością zechcemy wpisać hasło „nubuk” w przeglądarkę. Wyniki będą zaskakujące, ale też wiele powiedzą nam na temat tego typu skóry. Podstawowym problemem z nubukiem jest jego czyszczenie. Niestety skóra, która fakturą przypomina skórkę brzoskwini, jest nie tylko miła w dotyku, ale też bardzo podatna na zabrudzenia. Nawet jeśli uda nam się przetrwać śnieg i sól drogową bez przemoczenia stóp, to plamy na butach mogą nas zniechęcić. Tego typu obuwiu należy się odpowiednia pielęgnacja oraz, co najważniejsze, impregnacja! Nie jest to skóra, z której zabrudzenia można łatwo zetrzeć wilgotną szmatką, a później spryskać impregnatem. Jeśli plamy są z gatunku bardziej uporczywych, należy je potraktować szczoteczką z mydłem, a następnie impregnatem. Często konieczne są również wizyty u specjalisty, który wypielęgnuje buty z nubuku bez narażania ich na zniszczenie.

Podsumowując – nubuk ma swoje wady i zalety. Jeśli jednak tylko będziemy o niego odpowiednio dbać, regularnie czyścić i impregnować, jego użyteczność i dobry wygląd może posłużyć nam na dobrych kilka zim!

timberland-premium-6-inch8630-bigecco-elaine41043739-big o-neill-psychomid41328152-big timberland-roll-top-f-f-af41006514-big

Zostaw Komentarz